دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • فرایندهای گردش کار
  • آئین نامه ها ودستورالعمل ها
  • رسانه های آموزشی
  • مراکز ارائه خدمات
  • تماس با ما
  • درباره مادفترچه تلفن
شماره نمابر 56423343
شماره تماس 3-56439990
robatkarim@iums.ac.ir

برگزاری 4کارگاه آموزشی ضمن خدمت برای معملیمن ؛مدیران ورابطین مدارس شهرستان رباط کریم

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۷/۱۸ | 
 در مورخ96/7/12-96/7/15-96/7/16-96/7/17  به همت واحد سلامت جوانان ، نوجوانان ومدارس شبکه بهداشت ودرمان رباط کریم ،4 کارگاه آموزشی  ضمن خدمت با حضور معملیمن ، مدیران ورابطین مدارس شهرستان رباط کریم در محل ستاد شبکه بهداشت رباط کریم برگزار شد.
 

درکارگاه آموزشی مورخ 96/7/12که همه مدیران ومربیان مدارس دوره دوم متوسطه دخترانه حضورداشتند  ابتدا فرید حامدی کارشناس تغذیه شبکه بهداشت ودرمان رباط کریم دررابطه با برنامه ارتقاء سطح سلامت دانش آموزان از طریق آموزش تغذیه و مکمل یاری با آهن  و مکمل یاری با ویتامین دی  ؛نحوه اجرا ی آن و همچنین در موردمنابع غذایی ؛  مزایا  ؛ نحوه مصرف وعلائم کمبودهردوقرص آموزش داد سپس تاکید کرد این  قرص ها باید درروزمشخصی  توزیع شود . کارشناس تغذیه شبکه بهداشت هدف ازبرگزاری این کارگاه را هماهنگی در خصوص اجرای مطلوب برنامه عنوان نمود  وبر اهمیت وجود فرم های اطلاعات اجرای برنامه مکمل یاری با آهن وویتامین دی درمدارس به عنوان مستندات اجرای برنامه و تکمیل آن ونگهداری در یک پوشه جداگانه درمدارس تاکید کرد.
سپس خانم حاجی باقری کارشناس مسئول واحد سلاکت جوانان ؛نوجوانان ومدارس  وخانم محمدی کارشناس واحد سلاکت جوانان ؛نوجوانان ومدارس  در موردنحوه اجرای معاینات پایه های 4و7و10وطرح مروج وپدیکلوزیس واینکه امسال احتمال شیوع پدیکلوزممکن است بیشترازسالهای قبل باشدبرای معلمین صحبت کردند
درادامه نگار ماسوری کارشناس مسئول واحد سلامت روانی ،اجتماعی و اعتیاد شبکه بهداشت با موضوع پیشگیری ازخودکشی در دانش آموزان و استراتژی های جهانی در بحث پیشگیری از خودکشی مطالبی را به صورت کامل ارائه نمود  همچنین یاد آوری کرد ارائه خدمات روانشناختی در مراکز بهداشتی درمانی به صورت رایگان انجام می شود.
در پایان سیده فاطمه موسویان مسئول واحد آموزش سلامت شبکه بهداشت در خصوص برنامه ملی خودمراقبتی در مدارس صحبت کرد  وی اظهار داشت اصولاً خود مراقبتی بهداشتی به این معنی است که به اصول رفتارهای بهداشتی که سلامت جسم را تضمین می‌کند، آگاهی پیدا کنیم و مادام‌العمر به این مباحث عمل کرده و مهارت آن را به دست آوریم؛ این رفتارها مثل سواد خواندن و نوشتن از کودکی باید نهادینه شده و با تمرین و تکرار، ملکه ذهن فرد شودلذا معلمان و رابطین بهداشتی در مدارس نقش مهمی در نهادینه کردن رفتارهای بهداشتی و ترویج سبک زندگی سالم در دانش آموزان را بر عهده دارند. مسئول واحد آموزش سلامت شبکه بهداشت در ادامه بسته های آموزشی خودمراقبتی را به اختصار معرفی نمود تا  این کتب را هم در سبد مطالعه خود قرار دهند و هم اولیا دانش آموزان را تشویق به تهیه و مطالعه این کتب نمایند ضمناً لوح فشرده کتب خودمراقبتی شامل (خودمراقبتی در ناخوشی های جرعی ،خودمراقبتی  در سکته های قلبی مغزی و سرطانها خودمراقبتی هفته به هفته بارداری خودمراقبتی در جوانان خودمراقبتی و سبک زندگی سالم خودمراقبتی در دانش آموزان ابتدایی خودمراقبتی در دانش آموزان متوسطه پایه اول خودمراقبتی در دانش آموزان متوسطه دوم )به حاضرین تقدیم شد .درپایان جلسه قرصهای ویتامین دی وآهن و هم چنین کتاب راهنمای خودمراقبتی برای سفیران دانش موزی    تحویل مدیران  مدارس متوسطه دوره اول ودوم  دخترانه گردید .
 
درکارگاه 96/7/15 که همه مدیران ومربیان مدارس ابتدایی دخترانه حضورداشتند ابتدا آقای اکبری کارشناس بیماریها درمورد پدیکلوزیس ؛نحوه معاینه وشناسایی؛طرز استفاده ازشامپوی پرمترین ودایمیتیکون ؛نحوه انتقال و.... برای مدعوین صحبت کرد.
سپس مهندس ارسلانی درجهت سیاستهای مبارزه با قاچاق کالا وارزوهمچنین ارتقای سطح آگاهی مصرف کنندگان درخصوص برچسب اصالت فرآورده های سلامت محوروآشنایی مردم درمورد  نشانگر رنگی تغذیه ای  واهمیت برچسب کالا ونقش آن درشناسایی کالاهای مجازازقاچاق وچگونگی اطلاع داشتن از اصالت آنها باذکرمثال  توضیحات کاملی ارائه داد تا شرکن کنندگان در کارگاه نگرش بهتری نسبت به خرید موادغذایی باعنایت به جدول نشانگر تغذیه ای داشته باشند .
درادامه سیده فاطمه موسویان مسئول واحد آموزش سلامت شبکه بهداشت  مجددا با مبحث روزقبل در خصوص برنامه ملی خودمراقبتی در مدارس صحبت کرد و درپایان فراهانی کارشناس بهداشت روان شبکه  با موضوع پیشگیری ازخودکشی در دانش آموزان و استراتژی های جهانی در بحث پیشگیری از خودکشی مطالبی را به صورت کامل ارائه نمود  .
درناریخ 96/7/16 که همه مدیران ومربیان مدارس ابتدایی پسرانه  حضورداشتند  مهندس عیسی بیگلو درباره مواد غذایی قابل عرضه در پایگاه تغذیه سالم و همچنین مواد غذایی غیر مجاز در پایگاه تغذیه سالم در مدارس وشرایط بهداشتی محل های نگهداری شیر مدرسه ( اعم از استریلیزه و پاستوریزه) در مدارس برای معلمین ومدیران ورابیطن بهداشتی مدارس پسرانه ابتدایی صحبت نمود ودر پایان  به سوالات مطرح شده در خصوص مباحث آموزشی مربیان بهداشت پاسخ داد.
 
 درادامه مسئول واحد آموزش سلامت شبکه بهداشت  مجددا با مبحث روزقبل در خصوص برنامه ملی خودمراقبتی در مدارس  و خانم فراهانی کارشناس بهداشت روان نیز  با موضوع پیشگیری ازخودکشی در دانش آموزان و استراتژی های جهانی در بحث پیشگیری از خودکشی مطالبی را به صورت کامل ارائه نمودند. 
 
درپایان دکترجاهدکارشناس مسئول دهان ودندان  ابتدا خلاصه ای در مورد ویژیگی های ماده ی فلوراید ارائه دادو تاکید کرد این ماده در تماس مستقیم با دندان ساختمان دندان را نسبت به پوسیدگی مقاوم می کند.متوسط پوسیدگی در کودکان ایرانی در بدو ورود به مدرسه دندان 5 شیری می باشد، که این طرح می تواند به طور موثری این آمار را کاهش دهد.
وی تصریح کرد بهترین زمان برای کنترل پوسیدگی سنین کودکی و بهترین مکان جهت دسترسی ، مدارس می باشند. گفتنی است نکاتی که طی این آموزش بر آن تاکید شدشامل موارد زیر می باشد:
1-این طرح در طی دو مرحله پاییز و زمستان برای دانش آموزان ابتدایی و هفتم با اخذ رضایت نامه و کاملا رایگان اجرا خواهد شد.
2-در مورد ارجاع دانش آموزان به مراکز دندانپزشکی شبکه بهداشت تاکید شد.
3-در مورد نکاتی که دانش آموزان بایستی طی این طرح رعایت کنند آموزش داده شد: بعد از وارنیش تا 2 ساعت بعد نبایستی چیزی خورده شود ، رنگ دندان ها مختصری تغییر می کند که بعد از 24 ساعت کاملا رفع می شود و دانش آموزان تا صبح روز بعد نباید از نخ دندان ومسواک استفاده کنند.
4-این طرح کاملا ایمن است و عوارض جسمی گزارش نشده است.
 
درتاریخ 96/7/17 که همه مدیران ومربیان مدارس دوره دوم متوسطه  پسرانه  حضورداشتند  فقط خانم سیده فاطمه موسویان  مجددا با مبحث روزهای قبل در خصوص برنامه ملی خودمراقبتی در مدارس برای معلمین ومدیران مدرسه پسرانه متوسطه دوره دوم صحبت نمود.
 
 
 


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 373 بار   |   دفعات چاپ: 51 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر